Ukrajinský Semmering

Published on 31 October 2021 at 00:15

Prvá horská železnica na Ukrajine

Vedeli ste, že aj Ukrajina má svoj Semmering? Takto je pomenovaná železnica cez Užocký priesmyk. Tentokrát som mal viackrát tú česť cestovať cez Semmering autom. Cesta totižto viackrát križuje túto trať. Jedného dňa sa vyberiem aj vlakom naprieč touto krásnou traťou, prechádzajúcou mimoriadne náročným terénom. Mal som dokonca kúpený aj lístok na vlak touto traťou, no v stanici Čop ma elektropojezd nepočkal, tak som sa do svojho cieľa musel dostať alternatívnou trasou. 

Táto trať sa nachádza paradoxne neďaleko Slovensko-Poľských hraníc. Na rozdiel od Slovenského Semmeringu, tu sa peniazmi nešetrilo. Táto trať bola stavaná predovšetkým najmä pre vojenské účely. Doteraz sú napríklad tunely oplotené a strážené vojakmi.  Z informácii čo mám, tak na trati pracovala veľká časť väzňov, podobne ako aj na viadukte, ktorý mám na titulnej fotke. Tento viadukt je najvyššie položeným na trati a už keď ste na ňom viete, že ďalej budete buď len stúpať, alebo klesať. Aby som bol presnejší, tento bod sa nachádza neďaleko toho najvyššieho na trati. Trať bola od obdobia výstavby viackrát modifikovaná, je o máličko kratšia. Do "živých" tunelov sa síce nedostanete, no je tu minimálne jeden taký, kde už koľaje nie sú. Snáď niekedy v budúcnosti navštívim aj tieto miesta. 

Táto železnica je tu od roku 1872. Úsek horskej trate vedie z Čopu do Ľvova. Dostáva sa do nadmorskej výšky viac než 850 m.n.m.

Celú trasu krásne mapuje jedno videjko, ktoré som našiel len nedávno. Pevne verím, že poslúži ako dočasná náhrada za moje fotky. 

Add comment

Comments

There are no comments yet.